Οι πολλές απουσίες δεν “στοίχισαν” στον Πανσερραϊκό χάρη στο καλό δεύτερο ημίχρονο !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  61-57  ΙΕΡΙΣΣΟΣ ’99

Όσο εύκολο και αν φαινόταν το παιχνίδι με την Ιερισσό πριν το τζάμπολ, ο Πασχάλης Ρούλης δεν είχε στην διάθεση του 4 βασικές παίκτριες (Χωλοπούλου,Μπακιρτζίδου,Τσάντα,Πελτέκη). Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν την ομάδα του Πανσερραϊκού και πήραν διψήφιες διαφορές, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι “κόκκινες” με κορυφαίες τις Θανοπούλου και Πιτσιάβα επέστρεψαν στην αναμέτρηση και κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο φτάνοντας τις 6 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ένα πολύ νωθρό ξεκίνημα και η ευστοχία της ομάδας της Ιερισσού έβαλε δύσκολα εξ αρχής στην ομάδα του Πανσερραϊκού, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-19 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου. Στην 2η περίοδο, οι “λιονταρίνες” ανέβασαν λίγο την απόδοση τους αλλά η Ιερισσός είχε και πάλι απαντήσεις με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 26-34.

Άλλη ομάδα βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο και με οδηγό την άμυνα και την απόδοση των κομβικών παικτριών να ανεβαίνει αισθητά, ο Πανσερραϊκός όχι μόνο πλησίασε αλλά πήρε και κεφάλι στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 (48-43). Από την στιγμή που επέστρεψαν στο παιχνίδι, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και έφτασαν στην 5η νίκη σε 6 αναμετρήσεις στην έδρα τους. Στο Πανόραμα πηγαίνει την ερχόμενη αγωνιστική το γυναικείο τμήμα του Πανσερραϊκού με στόχο το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 8-19,26-34,48-43,61-57.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Βαρούτη Χ.,Βάννα 1,Βαρούτη Α. 2,Γιαλαμά,Σιάκα 5,Ρούλη 2,Πιτσιάβα 12,Γκέγκα 6,Θανοπούλου 21(4),Δαμιανάκου 7(2),Μαμούδη 4.

Ιερισσός (Κούλιας): Γκιούρα 2, Τζέλιου 13(1), Γκατζιώνη 18, Λεμπίδα 17, Καμπάνη 6, Σπίνερ 1.