3Χ3 για τα «Λιοντάρια» που κέρδισαν και τους Μαχητές Πεύκων 66-59!

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, επικράτησε των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με σκορ 66-59, για την 13η αγωνιστική, του 3ου Ομίλου, στο πρωτάθλημα Ανδρών της National League 1, στο κλειστό της Κοιλάδας

Ο Πανσερραϊκός έκανε το 3χ3 και κλείνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, την μπασκετική χρονιά. Με ranking 6-6 και έναν περίεργο πρώτο γύρο, τα «λιοντάρια», παρά τις αντιξοότητες των τραυματισμών, κατάφεραν να ισορροπήσουν τις τελευταίες αγωνιστικές και ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους, με τη νίκη κόντρα στους Μαχητές Πεύκων.

Ο Αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε καλά και έφτασε σε double σκορ 10-5, περίπου στα μισά. Οι φιλοξενούμενοι όμως, βρήκαν αντίδραση, ισοφάρισαν σε 12-12 και με την κόρνα της γραμματείας, πέτυχαν τρίποντο, που τους οδήγησε μπροστά στο σκορ, 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο αντίπαλοι, έπαιξαν σκληρά, με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους και τα πολλά φάουλ να οδηγούν τους παίκτες στην γραμμή των ελευθέρων βολών. Το σκορ ήταν κλειστό σχεδόν σε όλη την περίοδο, με τους Μαχητές να παίρνουν μια διαφορά 6 πόντων (32-26) 2′:45”. Οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη, βρήκαν όμως απάντηση και ισοφάρισαν 32-32 στο ημίχρονο.

Σκορ Ημιχρόνου | Πανσερραϊκός STIHL 32-32 Μαχητές Πειραματικό Πεύκων

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός μπήκε ορεξάτα και πήρε δυο φορές διαφορά 6 και 7 πόντων, χωρίς όμως να είναι ασφαλείας, με τους φιλοξενούμενους, να παραμένουν στο ματς και με τα σφυρίγματα των διαιτητών και να πλησιάζουν στον πόντο. Η περίοδος έκλεισε με τα «λιοντάρια» 49-43, μπροστά στο σκορ.

Στην 4η περίοδο, ο Παντελής Γεωργιανός, βοήθησε τα μέγιστα, την Σερραϊκή ομάδα, να φτάσει στη νίκη, ενώ συνολικά οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη, αγωνίστηκαν με αποφασιστικότητα και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε διψήφια διαφορά +11 (58-47, 5:50). Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός, έπαιξε έξυπνα και ψύχραιμα, διατήρησε την διαφορά και πήρε την πολύτιμη νίκη, 66-59.

Τα στοιχεία:

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Ντόγκας, Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-32, 49-43, 66-59

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Κουτουξίδης 15 (1), Τσακαλέρης 16 (2), Ντίνος 7, Κεραμάρης 8 (1), Γεωργιανός 18 (2), Μανούσος 2, Μπρατσιάκος.

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 2, Φλιάτης 2, Νώτης 11, Αμπαράς 17 (2), Γαλανίδης 6 (1), Κιγμέτογλου 10 (1), Μισαηλίδης 3 (1), Παπασάβογλου 8 (2).

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, που μεταδόθηκε σε live streaming απο το επίσημο κανάλι του συλλόγου στο YouTube: