Άρεσε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Παναιτωλικό! Και τα καλύτερα έρχονται…

Μπορεί ο Πανσερραϊκός να ηττήθηκε στα… χασομέρια από τον Παναιτωλικό με 2-3 στο τουρνουά του Βόλου, ωστόσο αν μία ομάδα κέρδισε τις εντυπώσεις αυτή ήταν των “λιονταριών”. Κόντρα σε έναν αντίπαλο με κορμό από τη Σούπερ Λιγκ, πιο έτοιμο, καθώς έδινε το 5ο του φιλικό ματς οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία με πολύ καλή τακτική προσέγγιση έδειξαν ότι σύντομα και με την ενίσχυση που έρχεται θα είναι σε θέση να διεκδικήσουν ακόμη περισσότερα πράγματα στο πρωτάθλημα.

Ο Πανσερραϊκός, παρότι σε ακόμη ένα ματς ο προπονητής μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, καθώς βρίσκεται ακόμη σε περίοδο “χτισίματος”, έδειξε πολύ καλά δείγματα.

Η ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6′ προηγήθηκε με τον Τομάς να εκμεταλλεύεται την μακρινή μπαλιά του Σοφιανού και να πλασάρει στην αντεπίθεση για το 1-0. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα από τον Καρέλη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Παναιτωλικό να σημειώνει και δεύτερο γκολ στο 45′ με τον Ντίας.

Στο 60′ ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε όλη την ενδεκάδα, ο Πανσερραϊκός ανέβηκε ποιοτικά, πίεσε ασφυκτικά τον Παναιτωλικό με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στο 70′ βρήκε την ισοφάριση με δυνατό σουτ του Γούλερι έπειτα από ασίστ του Χατζηστραβού. Η ομάδα μας είχε τον πρώτο λόγο μέχρι το φινάλε πλησιάζοντας σε αρκετές περιπτώσεις στο γκολ, ωστόσο σε νεκρό χρόνο στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός πήρε την άτυπη νίκη και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά.

Την Τετάρτη 09/08(18:45) ο Πανσερραϊκός θα αντιμετωπίσει τον Αστέρας Τρίπολης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν(63′ Κατσικάς), Δεληγιαννίδης(60′ Ντάνκερλαι), Τσαγκαλίδης(60′ Πηλέας), Αυλωνίτης(60′ Γκοτζαμανίδης), Καρασαλίδης(60′ Πεταυράκης), Θυμιάνης(60′ Σταϊκος), Οικονόμου(60′ Χατζηστραβός), Σοφιανός(60′ Μούργος), Μασκανάκης(60′ Γούλερι), Τόμας (60′ Στίνα), Αλεξιτς(60′ Μπαιροβιτς)