Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1: «Χ»άθηκε ένα σπουδαίο διπλό στο 94’!

Τρίτη ισοπαλία ανάμεσα σε Ατρόμητο και Πανσερραϊκό με τα «λιοντάρια» να χάνουν το τρίποντο απέναντι στους Περιστεριώτες ξανά στα χασομέρια του αγώνα, όπως συνέβη και στο ματς του πρώτου γύρου!Γκολάρα Άλεξιτς στο 1-0!Μεγάλη γκάφα του Χόβαν στο 1-1.

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-4-2, με τον Χόβαν κάτω απο τα δοκάρια και τους Δεληγιαννίδη, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτη και Πεταυράκη στην τετράδα της άμυνας. Παρτενέρ του Μορέιρα στον άξονα είναι ο Ουεντραόγκο. Ουάρντα και Τομάς ήταν στα άκρα, με τους Άλεξιτς και Μπετανκόρ δίδυμο στη γραμμή κρούσης.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ήταν γρήγορο και είχε καλό ρυθμό, μέχρι το 20λέπτο. Στο διάστημα αυτό οι Σερραίοι έχοντας την σιγουριά της άμυνας, βγήκαν μπροστά και στο 18′ κατάφεραν να πετύχουν το μοναδικό τέρμα του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα ο Ουάρντα εκτέλεσε κόρνερ και ο Άλεξιτς πηδώντας πιο ψηλά από όλους έκανε με κεφαλιά το 0-1.

Ένα σκορ που ο Πανσερραϊκός κράτησε και μάλιστα με άνεση ως το τέλος του ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Ημίχρονο: Ατρόμητος – Πανσερραϊκός 0-1

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο από πλευράς θεάματος ήταν χειρότερο από το πρώτο, ωστόσο ξεκίνησε με ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους και ολοκληρώθηκε με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αρχικά στο 47΄ο Ρομπάιγ μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Χοβάν. Από εκείνο το σημείο και ουσιαστικά μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δεν είδαμε σχεδόν τίποτα με το θέαμα να είναι κακό.

Παρόλα αυτά ο Πανσερραϊκός κατάφερε να «ρίξει» τον ρυθμό του αγώνα και να μην επιτρέψει στον Ατρόμητο να γίνει απειλητικός. Ωστόσο στο 90+4 μετά από κακή έξοδο του Αντριάν Χοβάν, ο Γιώργος Τζοβάρας με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον Ατρόμητο στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Ο Πανσερραϊκός έβαλε μυαλό σαν γκρουπ, ώστε να διαχειριστεί τις κρίσεις των τελευταίων λεπτών…οι ποδοσφαιριστές του όμως όχι! Χωρίς το λάθος του Χόβαν, ο Ατρόμητος δεν θα ισοφάριζε ποτέ και τα «λιοντάρια» θα είχαν πανηγυρίσει ένα καλό διπλό στην Αθήνα! Η 7η θέση δεν είναι άπιαστο όνειρο και ο Πανσερραϊκός έχει δείξει φέτος, πως στις λεπτομέρειες θα μπορούσε να βρίσκεται ήδη εκεί και με άνεση. Την επόμενη εβδομάδα με ενδεχόμενη νίκη επι του ΟΦΗ ίσως οι «κόκκινοι» μπουν ξανά σε αυτή την τροχιά. Το σίγουρο είναι οτι ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν προλαβαίνει, ενώ η Κηφισιά θα παραμένει ζημιάρα…εάν δεν φτάσουμε 2 αγώνες πριν το τέλος.

Τελικό αποτέλεσμα: Ατρόμητος- Πανσερραϊκός 1-1

Τι ακολουθεί;

Την 4η Αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Super League, ο Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ εντός έδρας, στις Σέρρες το Σάββατο 13/4, στις 15:00.

Ατρόμητος(Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Πομόνης, Κουέν, Φριτζόνσον (46′ Βαλένσια), Έρλιγνκμαρκ (46′ Γκονζάλες), Ρομπάιγ (62′ Τζοβάρας), Βέργος, Ντιρκς (46′ Βρακάς).

Πανσερραϊκός(Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Ουεντράογκο, Μορέιρα, Τομάς (66′ Γούλερι), Ουάρντα (90+3′ Μασκανάκης), Μπέτανκορ (66′ Χατζηστραβός), Άλεκσιτς.