Η άδικη αποβολή του Χάγεκ και οι καθυστερήσεις…που θύμισαν Τούμπα!(Vid)

Η άδικη, απο όλες τις απόψεις… ισοπαλία του Πανσερραϊκού με την Κηφισιά, στο εντυπωσιακό, αν μη τι άλλο, 4-4, πυροδότησε μεγάλη κουβέντα, στις τάξεις των φιλάθλων! Είναι εύκολο να συζητάμε για το τι έφταιξε και ο Πανσερραϊκός, έχασε μέσα απο τα χέρια του, μια δεύτερη χρυσή ευκαιρία, μετά το ματς με τον Παναιτωλικό, για να κερδίσει, όμως η αλήθεια δεν προκύπτει μόνο απο τις αγωνιστικές αδυναμίες αλλά και απο τις διαιτητικές.

Για δεύτερη φορά σε 4 αγώνες, ποδοσφαιριστής του Πανσερραϊκού και μάλιστα ο ίδιος, ο Τόμας Χάγεκ, γίνεται αποδέκτης κόκκινη κάρτας, απευθείας μάλιστα απο τους διαιτητές, σε φάσεις, που γύρισαν πίσω…μέσω του VAR, αφού οι διαιτητές δεν υπέδειξαν τίποτα παραπάνω, απο το προφανές, στο «Γ. Καραϊσκάκης», φάουλ και κίτρινη κάρτα σε τζαρτζάρισμα με τον Μπιέλ.

Και απολύτως τίποτα στην Καισαριανή, σε μια απλή επαφή των ποδιών του Οζέγκοβιτς με τον Χάγεκ.

Σε 13 χρόνια καριέρας, ο Τσέχος στόπερ του Πανσερραϊκού, Τόμας Χάγεκ, είχε δεχτεί μόλις τρεις κόκκινες κάρτες κι αυτές, απο δεύτερη κίτρινη. Ενώ, σε τρια ματς στην Ελλάδα, έχει δεχτεί δυο κόκκινες και μάλιστα απευθείας.

Η πρόθεση μετράει…κι αυτό ήταν ξεκάθαρο χθες στην διαιτησία του κ. Ματσούκα και των κ.κ. Ζαμπάλα και Χιστάκογλου στο VAR και AVAR αντίστοιχα. Το «υπερηχητικό» 3-0 του Πανσερραϊκού στο 20′, μάλλον κάποιους ενόχλησε…και έπρεπε να μπει φρένο, στην πρώτη νίκη των «λιονταριών» που διαφαινόταν και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο!

Με το…καλησπέρα του β΄μέρους, πήγε να δοθεί ανύπαρκτο πέναλτι στον Δεληγιαννίδη, σε συνέχεια της κόκκινης του Χάγεκ, στο φινάλε του ημιχρόνου. Η εικόνα ήταν εξόφθαλμη και δεν δόθηκε τίποτα, τελικά στην συγκεκριμένη φάση.

Όσο για το περιβόητο come back…της Κηφισιάς, στο 2-3, το αναζητάμε στον μόνιμα, εκτεθειμένο Οζέγκοβιτς…

Έχουμε και λέμε, 2 λεπτά καθυστέρησης στο ανύπαρκτο πέναλτι στο 46′ και 3 λεπτά στο ελεγχόμενο γκολ για οφσάιντ στο 73΄, πέντε λεπτά και ενάμιση λεπτό καθυστερήσεις για τις πέντε αλλαγές των δυο ομάδων συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο εξήμισι και 1 λεπτό δώρο απο εμάς, για τους πανηγυρισμούς στο 2-4 απο τον Πηλέα επτάμισι και το μισό υπέρ του…διαιτητή οκτώ! Τα 11+2 13΄που κρατήθηκαν μέχρι… να ισοφαρίσει η Κηφισιά, απο που προκύπτουν;

Χαρακτηριστική αντίθεση, στο ματς της Τούμπας, μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη, όπου με δεκάλεπτη διακοπή, λόγω καπνών στις αρχές του β΄ημιχρόνου, με πολλές αλλαγές, με σημαντικές καθυστερήσεις απο παράπονα για κάρτες-αποβολές και με ακυρωθέν γκολ στο φινάλε του ματς, με έλεγχο απο το VAR, κρατήθηκαν μόλις 11 λεπτά καθυστερήσεων, ενώ θα μπορούσαν να φτάσουν και το…τέταρτο.

Πως το λένε να δείτε, οι μύστες…«Τα συμπεράσματα δικά σας»!