Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 3-2: Απείθαρχος στο β’ ημίχρονο και το πλήρωσε…απο τον Τορεχόν!

Ο Πανσερραϊκός δεν ξεκίνησε θετικά τη νέα χρονιά, αν και είχε την ευκαιρία, να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αγρίνιο. Το γρήγορο γκολ του Δεληγιαννίδη και η ισοφάριση με πέναλτι απο τον Θυμιάνη δεν ήταν αρκετά, ώστε να δώσουν κάτι στα «λιοντάρια», που επέτρεψαν στον Τορεχόν, να σημειώσει χατ-τρικ και να πληγώσει την Σερραϊκή ομάδα.

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Χόβαν στην εστία, τους  Θυμιάνη, Γκοτζαμανίδη, στην άμυνα, τους Δεληγιαννίδη και Πεταυράκη ως ακραίους μπακ, τους Στάϊκο και Μορέιρα, ως εξάρια, τους Σοφιανό, Μούργο και Χατζηστραβό, μεσοεπιθετική τριάδα και τον Άλεξιτς, στην κορυφή της επίθεσης.

Α΄ Ημίχρονο

ΓΚΟΛ! 0-1. Στο 15’, ο Δεληγιαννίδης μετά από λάθος των Καπίνο, Μλάντεν. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε έξοδο, ο Ρουμάνος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Δεληγιαννίδη, η άμυνα των γηπεδούχων τον κοίταγε και σκόραρε από κοντά, με σουτ.

Στο 31’, μακρινό σουτ του Στάικου, η μπάλα άουτ.

ΓΚΟΛ! 1-1. Στο 35’, κάθετη πάσα του Λιάβα, που είδε το κενό στην άμυνα της Σερραϊκής ομάδας, και έβγαλε τετ-α-τετ τον Τορεχόν που πλασάρει υποδειγματικά για το 1-1.

Στο 45+1’, μεγάλη φάση για τον Πανσερραϊκό και υποψία για πέναλτι! Ο Μούργος πάσαρε στον επερχόμενο Άλεξιτς, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ, αλλά δέχτηκε και το μαρκάρισμα από τον Μπαλντασάρα στην εξέλιξη της φάσης.

Ο Πανσερραϊκός, ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς την πολύ μεγάλη φάση κατάφερε και σκόραρε απο λάθος του αντιπάλου και προδόθηκε απο την άμυνα του, ενώ κράτησε μακριά απο την εστία του, σχετικά εύκολα τους παίκτες του Παναιτωλικού.

Ημίχρονο: Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 1-1

Β΄ Ημίχρονο

ΓΚΟΛ! 2-1. Στο 64’, μετά από σέντρα του Φ. Ντουάρτε, η άμυνα του Πανσερραϊκού, δεν έδιωξε προ του Καρέλη και η μπάλα στρώθηκε στον Τορεχόν, ο οποίος πλάσαρε με το δεξί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 69’, πέναλτι για τον Πανσερραϊκό! Ο Χατζηστραβός τσιμπά την μπάλα προ του Καπίνο και πέφτει, με τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού, να μαζεύει τα χέρια του αλλά να έχει βρει με το σώμα τον Σερραίο ποδοσφαιριστή χαμηλά.

ΓΚΟΛ! 2-2. Ο Θυμιάνης στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Καπίνο πέφτει στην αντίθετη και τα «λιοντάρια» ισοφαρίζουν!

Στο 72′, σκοράρει ο Άλεξιτς, αλλά είναι ελάχιστα εκτεθειμένος.

ΓΚΟΛ! 3-2. Στο 84′, χατ-τρικ απο τον Αργεντίνο Τορεχόν, που πετάχτηκε, έβαλε το κεφάλι του έκανε το 3-2 με το τρίτο προσωπικό τέρμα του, ύστερα απο εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια.

Στο 92′, 0 Γούλερι με μια προσωπική ενέργεια σούταρε έξω από την περιοχή, ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα!

Ο Πανσερραϊκός έχασε στις λεπτομέρειες, ένα ματς που αν ήταν πιο προσεκτικός και πειθαρχημένος στο δεύτερο ημίχρονο, θα μπορούσε να είχε κερδίσει.

Τελικό αποτέλεσμα: Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 3-2

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Μπαλντασάρα (46′ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (91′ Ξενιτίδης), Χουάνπι (23′ Πέρες), Τορεχόν, Φρεντερίκο Ντουάρτε (75′ Μπελεβώνης), Καρέλης (75′ Πέδρο)

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης (46′ Αυλωνίτης), Σοφιανός (46′ Ουάρντα), Στάικος, Μορέιρα (90′ Μπαΐροβιτς), Χατζηστραβός, Μούργος (46′ Ντανκερλουί), Άλεξιτς (83′ Γούλερι)

Ο Πανσερραϊκός για την επόμενη 17η αγωνιστική, υποδέχεται την Κηφισιά στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.