Πανσερραϊκός-Άρης 0-1: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…

Ο Πανσερραϊκός έδειξε δυο πρόσωπα κόντρα στον Άρη αλλά η καλή εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή, για να δώσει έστω τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σιφουέντες με εντυπωσιακό γκολ στο 34′ νίκησε τον εξαιρετικό Γκουγκεσασβίλι και το ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις παρά την δυναμική του κόσμου του Πανσερραϊκού, έκλεισε με το τρίποντο στους «κιτρινόμαυρους».

Το ματς

Για τον Πανσερραϊκό, ο Μιχάλης Γρηγορίου επέμεινε στο 4-4-1-1 επιλέγοντας τον Τομάς σε ρόλο κρυφού επιθετικού πίσω από τον Μπετανκόρ. Νέο πρόσωπο ήταν ο Μίλος Ντέλετιτς, λόγω της απουσίας του Χατζηστραβού, ο οποίος μαζί με τον Σαλαζάρ ήταν στα άκρα ενώ παρέμειναν οι Λιάσος, Στάικος σε ρόλο αμυντικών χαφ αλλά και η αμυντική τετράδα με τους Πεταυράκη, Δεληγιαννίδη στα άκρα και τους Μπέργκστρομ, Χαντάκια ως στόπερ.

Ο Άκης Μάντζιος άλλαξε τον άξονα και τα επιθετικά άκρα στην 11αδα του Άρη. Διατήρησε την ίδια αμυντική τετράδα με τους Φρίντεκ, Μάγιο στα άκρα και τους Βέλεθ-Μπράμπετς στο δίδυμο των στόπερ αλλά επέλεξε να παίξει χωρίς καθαρό «6αρι» καθώς οι Μόντσου, Σιφουέντες ήταν οι δύο μέσοι, πίσω από τον Μανού Γκαρθία. Ο Λορέν Μορόν παρέμεινε στην κορυφή της επίθεσης αλλά στα επιθετικά άκρα ο Πιόνε Σίστο πήρε το βάπτισμα του πυρός στην αριστερή πλευρά και ο Κλέιτον Ντιαντί στη δεξιά.

Α΄Μέρος

Ο Μόρον πήγε μόλις στο 2ο λεπτό να βάλει ένα εξαιρετικό γκολ, καθώς είδε τον τερματοφύλακα Γκουγκεσασβίλι εκτός εστίας και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» σχεδόν από τη σέντρα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 8΄, με τον Κουέστα να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Τομάς, ενώ μετά το 10λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Αρης όμως βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 34΄, με σουτ του Σιφουέντες έξω από την περιοχή μετά από πάσα του Σίστο, ενώ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 40΄, όταν ο Γκουγκεσασβίλι δεν συγκράτησε τη μπάλα στο δυνατό σουτ του Μορόν, αλλά στη συνέχεια έπεσε στα πόδια του Μανού Γκαρσία και αποσόβησε το 2-0.

Στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου ο Πανσερραϊκός πίεσε με διαδοχικά κόρνερ, χωρίς να καταφέρει κάτι.

Ημίχρονο | Πανσερραϊκός – Άρης 0-1

Β΄ Μέρος

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον Αρη να ελέγχει το παιχνίδι, να μην απειλείται (με μικρή εξαίρεση ένα σουτ του Ντέλετιτς στο 47΄ που εξουδετέρωσε ο Κουέστα), αλλά να μη βρίσκει και τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ που θα «καθάριζε» το παιχνίδι.

Προς το τέλος ο Πανσερραϊκός ανοίχτηκε και οι παίκτες του Ακη Μάντζιου βρήκαν χώρους, όμως το γκολ του Ντιαντί στο 76΄ ακυρώθηκε -ορθώς- για οφσάιντ και ο ίδιος παίκτης είδε δύο φορές (στο 82΄ και στο 87΄) τον Γκουγκεσασβίλι να τον σταματάει.

Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έκανε νέα εντυπωσιακή επέμβαση στις καθυστερήσεις, σε σουτ του Μόντσου, αλλά η σπουδαία εμφάνισή του δεν «μεταφράστηκε» σε βαθμολογικό όφελος για την ομάδα του.

Τα στοιχεία

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (86’ Κουτσογούλας), Πεταυράκης (77’ Φαρέζ), Χαντάκιας, Λιάσος (64’ Περούτσι), Στάικος (64΄’ Κάπτουμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77’ Γκίγκιτς), Μπετανκόρ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (74’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαβέριο), Ντιαντί, Μορόν (89’ Ζαμόρα)

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Στάικος, Ντέλετιτς, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ (Πανσερραϊκός), Μανού Γκαρθία, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Σίστο, Μάγιο, Μόντσου (Άρης).

Με το μάτι του Serresport.gr

Ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να βγάλει την ορμή που έδειξε στην Τούμπα, ίσως σεβάστηκε παραπάνω τον Άρη, κυρίως στο πρώτο μέρος, όπου έχασε την μάχη του κέντρου αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αφού είχε σε μεγάλη μέρα τον Γκουγκεσασβίλι στα σουτ των φιλοξενούμενων.

Η άμυνα δεν έφαγε φάσεις και αυτό είναι καλό δείγμα, όπως και στο ψηλό παιχνίδι, τα «λιοντάρια» ανταποκρίθηκαν περίφημα. Επιθετικά, εάν ηρεμήσει ο Μπετανκορ…και απλοποιήσει την τελική του ενέργεια, τότε ο Πανσερραϊκός θα έχει ενα πολυβόλο στην κορυφή της επίθεσης, αφού και σήμερα ήταν σε πολλές φάσεις μέσα αλλά δεν ήρθε το γκολ.

Στο β΄ μέρος διάβασε καλά το κενό στην μεσαία γραμμή ο Μιχάλης Γρηγορίου και με τις αλλάγες έφερε ισορροπία και μεταβίβασε το ματς έξω απο την περιοχή του Άρη, χωρίς μάλιστα να δεχτεί σοβαρές αντεπιθέσεις. Απέναντι σε πιο ποιοτικές ομάδες χρειάζεται και ψυχραιμία, που ο νέος Πανσερραϊκός θα την βρει παιχνίδι με παιχνίδι. Οι φετινές μεταγραφές είναι ένα σκαλί πάνω και φαίνεται αυτό αμέσως στους αγώνες. Ο Περούτσι είναι μαχητής με οξυδέρκεια και βοήθησε τον Τόμας. Ο Φάρες σε 2-3 ματς θα δείξει οτι είναι άλλη κλάση…και ο Καπτούμ θέλει βοήθειες για να καταλάβει τις δυσκολίες του Ελληνικού πρωταθλήματος, ώστε να ενσωματωθεί καλύτερα.

Το ξεκίνημα ήταν δύσκολο κόντρα σε ΠΑΟΚ και Άρη όμως οι «κόκκινοι» έδειξαν οτι άξιζαν κάτι περισσότερο βαθμολογικά στα δυο πρώτα ματς του πρωταθλήματος, απέναντι στην πρωταθλήτρια της Super League και τον φιναλίστ του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Πανσερραϊκός θέλει μια νίκη που θα φέρει τους πρώτους βαθμούς πριν την διακοπή των Εθνικών ομάδων και μπορεί να το καταφέρει στο Αγρίνιο, σε μια έδρα που τον δυσκολεύει αλλά η εικόνα της Σερραϊκής ομάδας, δείχνει οτι μπορεί να φέρει το πρώτο τρίποντο κόντρα στον Παναιτωλικό.