spot_imgspot_img

Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-0: Νίκη «χρυσάφι» για την παραμονή!

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Ο Πανσερραϊκός πέτυχε την πιο σημαντική νίκη στην διαδικασία των Playouts επικρατωντας του Αστέρα 2-0! Νίκη χρυσάφι για τα «λιοντάρια» που οχι μόνο ξεμακραίνουν απο την ζώνη του υποβιβασμού αλλά ετοιμάζονται ήδη για τη νέα χρονιά!

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Χόβαν στην εστία, τους Διαμαντή, Μπέργκστρομ, Πεταυράκη και Δεληγιαννίδη τετράδα στην άμυνα, τους Μορέιρα και Στάικο στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Χατζηστραβό ως επιτελικό χαφ και τους Γούλερι και Ουάρντα στα δύο άκρα, με τον Μπετανκόρ στην κορυφή της επίθεσης.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί να έχει τον έλεγχο και να περνάει η δημιουργία απο τα δικά του πόδια. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 6′ με το δοκάρι του Μιριτέλο.

Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία δεν απείλησε, ούτε απειλήθηκε μέχρι το 39′ που ισοφάρισε τα δοκάρια, με τον Ουάρντα να εκτελεί φάουλ και τον Μπέργκστρομ να γυρίζει τη μπάλα όμως ο Άλβαρες έδιωξε με κεφαλιά για να έρθει ο Διαμαντής με δυνατό σουτ να βρει το δοκάρι του Τσιφτσή.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Β΄ Ημίχρονο

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα «λιοντάρια» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Γιαμπλόνσκι και η φάση εξετάστηκε στο VAR με τον ρέφερι Τσέτσιλα να δίνει την παράβαση και στο 59’ ο Ουάρντα νίκησε τον Τσιφτσή από τα 11 βήματα κάνοντας το πολύτιμο 1-0.

Η Σερραϊκή ομάδα κατάφερε να κλειδώσει την πολύτιμη νίκη στο 74’, καθώς ο Ουάρντα εκτέλεσε κόρνερ με τον Αυλωνίτη να εκμεταλλεύεται την κόντρα της μπάλας στον Ρεγκίς νικώντας με σουτ τον Τσιφτσή για να διαμορφωθεί το τελικό 2-0.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, έπαιξαν αποφασιστικά στο β´ ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη, που τους δίνει την δυνατότητα να αγωνίζονται χωρίς άγχος στα εναπομείναντα παιχνίδια των playouts. Ένας βαθμός σε 5 ματς ίσως να είναι υπεραρκετός για τα «λιοντάρια», ώστε να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Η εικόνα του Πανσερραϊκού μαζί με τον κόσμο τους, τον πρόεδρο Τάσο Καζία και μέλη της διοίκησης ανακουφισμένους στο τέλος του αγώνα, δείχνουν την ικανοποίηση όλων για μια επίπονη χρονιά με πολλά εξωαγωνιστικά προβλήματα, που φτάνει με επιτυχία όμως στο φινάλε της διαδρομής.

Τελικό αποτέλεσμα: Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Τι ακολουθεί;

Την 3 Αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Super League, ο Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο εκτός έδρας, στο Περιστέρι, το Σάββατο 6/4, στις 17:00.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Μπέργκστρομ, Διαμαντής (46’ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (82’ Ουεντραόγκο), Στάικος, Γούλερι (66’ Τομάς), Ουάρντα, Χατζηστραβός (66’ Σοφιανός), Μπετανκόρ (75’ Άλεξιτς).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):Τσιφτσής, Χριστόπουλος (60’ Ατιένθα), Καστάνιο, Άλβαρες, Γκαρσία, Αλάγκμπε (79’ Γκος), Σουρλής (46’ Γιαμπλόνσκι), Παλάσιος (60’ Κρέσπι), Μπαρτόλο (79’ Μάντζης), Καλτσάς, Μιριτέλο.