spot_imgspot_img

Πανσερραϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Νικητής και Σουπερλιγκάτος ξανά!

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Ο Πανσερραϊκός τα κατάφερε και παρέμεινε και μαθηματικά στην Super League! Η νίκη επι του ΠΑΣ με 2-1 ανεβάζει τα «λιοντάρια» στην πρώτη θέση των playouts με 35 βαθμούς και κάνει τυπική διαδικασία τα δυο εναπομείναντα ματς!

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-4-2, με τον Κατσίκα κάτω απο τα δοκάρια και τους Δεληγιαννίδη, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτη και Πεταυράκη στην τετράδα της άμυνας. Παρτενέρ του Ουεντραόγκο στον άξονα ήταν ο Οικονόμου. Ουάρντα και Τομάς ήταν στα άκρα, με τους Άλεξιτς και Μπετανκόρ δίδυμο στη γραμμή κρούσης.

Α΄ Ημίχρονο

Το άγχος έπαιξε καταλυτικό ρόλο για τους παίκτες του Πανσερραϊκού στο πρώτο ημίχρονο και επηρέασε την απόδοση τους κυρίως στο ξεκινήμα του αγώνα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρά το γεγονός πως γνώριζε πως είχε υποβιβαστεί πριν την έναρξη της αναμέτρησης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει την εστία της ομάδας του Πανσερραϊκού.

Θα μπορούσε μάλιστα να ανοίξει το σκορ στο 22′ όταν ο Ροσέρο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Κατσίκα και να καταλήγει άουτ.

Οι Σερραίοι, ανέβασαν την απόδοση τους μετά το δοκάρι του ΠΑΣ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 29′, με ένα υπέροχο γκολ του Τομάς. Ο επιθετικός του Πανσερραϊκού πήρε τη μπάλα μπροστά του, την έφερε στο αριστερό και με ένα σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, νίκησε τον Αθανασίου παρά την προσπάθεια που έκανε αυτός για να διώξει τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, όταν ο Μπετανκόρ βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασίου, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, δεν υπήρχε οφσάιντ και τα «λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι.

Ο Ουάρντα ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση απο τα 11 μέτρα, για να ευστοχήσει και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Πανσερραϊκό με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Β΄ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα, κράτησε μπάλα και πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα, κάνοντας διαχείριση του υπέρ του 2-0. Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα, ξεκίνησε με αλλαγές, σε μια προσπάθεια του Μιχάλη Γρηγορίου να δώσει χρόνο σε κάποιους παίκτες που δεν είχαν παίξει αρκετά, ενώ μόλις στο 49′ οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Παντελάκη να αποχωρεί μετά από έναν τραυματισμό και να δίνει τη θέση του στον Μπακαδήμα.

Στο 64′ ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ροσέρο μέσα στην περιοχή. Η απόφαση δεν άλλαξε και μετά τη χρήση του VAR με τον Κόντε να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο Ισπανός φορ ήταν εύστοχος και μείωσε σε 2-1 για τον ΠΑΣ στο 65′ της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Γούλερι είχε διαφορετική άποψη. Σε κόρνερ από τα δεξιά η άμυνα του Πανσερραϊκού δεν απομάκρυνε καλά, η μπάλα έφτασε στον Εραμούσπε ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Άλεκσιτς και πήρε κατεύθυνση προς την εστία, εκεί ήταν ο Ροσέρο ο οποίος θα μπορούσε να τη σπρώξει στα δίχτυα αλλά ο Γούλερι με ένα σωτήριο τάκλιν απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο Πανσερραϊκός για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία του, καταφέρνει να διατηρηθεί για 2η συνεχόμενη χρονιά στην Α’ Εθνική, με την Διοίκηση Καζία-Χατζηδημητρίου να ξεπερνά τον αείμνηστο Πέτρο Θεοδωρίδη, στις επιτυχίες του συλλόγου. Σε μια επίπονη χρονιά απο όλες τις απόψεις για τα «λιοντάρια», η Διοίκηση με τις επιλογές της, κράτησε υψηλά στάνταρντς, απο το ξεκίνημα και πρόσφερε την απαραίτητη σταθερότητα μέχρι τέλους στο γκρουπ του Πάμπλο Γκαρσία, που δικαίωσε άπαντες με το τελικό αποτέλεσμα και την άνετη παραμονή. Και του χρόνου μάγκες!

Τελικό αποτέλεσμα: Πανσερραϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Τι ακολουθεί;

Την 6η Αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Super League, ο Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει τον Βόλο εκτός έδρας, στο Πανθεσσαλικό την Κυριακή 27/4 στις 20:00.

Πανσερραϊκός(Γκαρσία): Κατσίκας, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου (77′ Στάικος), Τομάς (89′ Ντανκερλούι), Ουάρντα, Άλεκσιτς (78′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (66′ Γούλερι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης (49′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Κιάκος (47′ Πανάγου), Τζίνο (59′ Μπεγκαλά), Ριένστρα (47′ Κύρκος), Καραχάλιος, Λέο (72′ Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε.