SerresSportNewsΆρθρα

Αποκλεισμός-σοκ για Παναθηναϊκό, (Χ)αλαρά στους ομίλους ο ΠΑΟΚ!

«Μαύρη σελίδα» στην ευρωπαϊκή ιστορία του έγραψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αποκλείστηκε από τους ομίλους του  Europa League μετά το ισόπαλο 2-2 με τη Γκαμπάλα στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκλειστεί από μία αδύναμη ομάδα και να μην πετύχει ούτε το μίνιμουμ στόχο του για την UEFA τη φετινή σεζόν. Η συμπεριφορά του ήταν αδιανόητη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού αντί να «δαγκώσει» τη Γκαμπάλα, περίμενε το γκολ να έρθει από μόνο του. Τελικά, το δέχτηκε και παρά την ισοφάριση, δεν μπόρεσε να πετύχει το τρίτο γκολ και να προκριθεί.

Οι Αζέροι ήθελαν την πρόκριση και τη διεκδίκησαν με πάθος, για αυτό και ανταμείφθηκαν στο τέλος. Αν και δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο, εντούτοις πέτυχαν το στόχο τους και χειροκροτήθηκαν από τους φίλους του Τριφυλλιού κατά την αποχώρηση τους. Ο αποκλεισμός έχει κύριο υπεύθυνο τον Γιάννη Αναστασίου, ο οποίος δεν προετοίμασε κατάλληλα την ομάδα για τα δύο παιχνίδια και φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο σε έναν από τους χειρότερους αποκλεισμούς. Φυσικά, ανάλογη είναι η ευθύνη των παικτών, οι οποίοι είναι ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους, αλλά… ξέχασαν να το βγάλουν και στο γήπεδο. Πλέον, η επόμενη μέρα προμηνύεται εξαιρετικά δύσκολη για όλους, αφού ο αποκλεισμός από τη Γκαμπάλα είναι μεγάλο χτύπημα. Το ζητούμενο είναι πως θα τη διαχειριστούν οι ιθύνοντες του Παναθηναϊκού, προκειμένου να μην χαθεί πρόωρα η σεζόν.

Άρχισε… ανάποδα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με φόρα το παιχνίδι, αναζητώντας το γρήγορο γκολ και στο 3’, ο Νίνης με πλασέ από το ημικύκλιο, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Όμως, η Γκάμπαλα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 6’ ο Ντοντό ξέφυγε από την επιτήρηση του Πράνιτς στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά, σκόραρε! Το 0-1 δεν πτόησε τους παίκτες του Αναστασίου και άρχισαν λυσσαλέο pressing στους Αζέρους, ενώ δύο κεφαλιές του Πράνιτς και του Καρέλη άγγιξαν την ισοφάριση. Ωστόσο, με την πάροδο των λεπτών, ο ρυθμός τους έπεσε, αν και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή.

Ο Νίνης έπαιρνε πρωτοβουλίες, αλλά δεν μπόρεσε να περάσει κάθετες πάσες και η μπάλα έμπαινε στην περιοχή της Γκαμπάλα με μεγάλες μπαλιές και σέντρες. Όλες εξουδετερώθηκαν, με εξαίρεση τη σέντρα του Καρέλη στο 34’, όταν ο Μπεργκ ξεμαρκαρίστηκε στη μικρή περιοχή και με δυνατό σουτ, άφησε άναυδο τον Μπεζοτόσνι και ισοφάρισε! Οι παίκτες του Αναστασίου συνέχισαν με ανάλογη πίεση, έστω και αν δεν βρήκαν άλλη κλασική ευκαιρία. Πάντως, είχαν ένα ακόμη στο δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθθστερήσεων, όταν μετά από σέντρα του Νίνη, ο Βερνιντούμπ έκανε την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Κατάφερε να αποκλειστεί

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές και χωρίς την ορμητικότητα που είχε στην αρχή του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο σουτ έγινε στο 53’, με ένα μακρινό σουτ του Μπούρμπου. Δύο λεπτά αργότερα, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά αλλά κατέληξε άουτ. Η υπνωτισμένη… ροή έφερε το 1-2 από την Γκαμπάλα, όταν στο 60’ ο Γκάι έκανε τη σέντρα, ο Ταυλαρίδης άφησε τον Σάντσεθ μόνο στην περιοχή, ο Ισπανός πήγε στον Ζενγιόφ, η μπάλα όμως στον Ντοντό και ο Βραζιλιάνος σκόραρε για δεύτερη φορά. Μάλιστα, στο 64’, ο Ζετς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Στιλ μπλόκαρε το πλασέ. Η πρώτη αντίδραση του Αναστασίου ήρθε στο 66’, με την είσοδο των Πέτριτς – Κλωναρίδη αντί των Πράνιτς – Καρέλη.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι πράσινοι δεν μπορούσαν να επιτεθούν σωστά, ο εκνευρισμός μεγάλωνε και άρχισαν τα σφυρίγματα των φιλάθλων. Συγχρόνως, οι Αζέροι έκαναν καθυστερήσεις, αφού ευνοούνταν από την εξέλιξη του ματς. Στο74’ ο Μπεζοτόσνι απέκρουσε το σουτ του Νίνη και ένα λεπτό αργότερα, στην αντεπίθεση ο Αντόνοφ πλάσαρε απελπιστικά άουτ σε τετ α τετ. Η ισοφάριση ήρθε στο 78’, όταν σε φάουλ στο ημικύκλιο, ο Νίνης πάτησε τη μπάλα για τον Νάνο, αυτός σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μπεζοτόσνι. Στο 84’ ο Ζενγιόφ πλάσαρε ψηλά άουτ και στο 86’, το γύρισμα του Σάντσεθ πρόλαβε ο Μπεζοτόσνι προ των Μπεργκ, Πέτριτς. Στο 88’ ο Πέτριτς με κρεμαστή πάσα έδωσε στον Μπεργκ, αλλά αυτός στο τετ α τετ πλάσαρε ψηλά άουτ. Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε και στο τέλος, ορισμένοι φίλαθλοι μπήκαν στο γήπεδο ζητώντας το λόγο σε έντονο ύφος από ορισμένους ποδοσφαιριστές.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ – ΠΑΟΚ    1-1

Το ζητούμενο για τον Ίγκορ Τούντορ και τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ στη ρεβάνς με τη Μπρόντμπι δεν  ήταν φυσικά η πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Αυτή ο Δικέφαλος την είχε διασφαλίσει από το ματς της Τούμπας με το εντυπωσιακό 5-0. Ο Κροάτης τεχνικός ήθελε να τεστάρει τη νοοτροπία των παικτών του και ορισμένους νεαρούς παίκτες. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι τους και σε καμία περίπτωση δεν επαναπαύτηκαν στο σκορ του πρώτου αγώνα. Δημιούργησαν ευκαιρίες, προηγήθηκαν στο σκορ κι αν δεν ήταν το λάθος του Γλύκου στη φάση της ισοφάρισης θα μπορούσαν να φύγουν και με τη νίκη από το Μπρόντμπι Στάντιον και όχι με το το 1-1.

Μπορούσαν, βέβαια, να σκοράρουν και στη συνέχεια, αλλά η επιπολαιότητα στην τελική ενέργεια στέρησε από τον Δικέφαλο και ορισμένους  βαθμούς ακόμη , χρήσιμους για την κατάταξη της UEFA.  Όσο για τους νέους (Κουλούρης, Σαββίδης, Δεληγιαννίδης) έδειξαν ότι έχουν καλά στοιχεία, πρέπει όμως να περάσουν κι αυτοί από τη διαδικασία ωρίμανσης. Τέλος, ο Τούντορ έκανε και δοκιμές σε διατάξεις. Για πολλή ώρα επέλεξε το 3-5-2 και όταν πέρασε ο Μακ στο παιχνίδι, δοκίμασε και το 4-3-3.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν μόλις στο πρώτο λεπτό για την Μπρόντμπι, με ένα σουτ του Ντουρμίσι να περνάει άουτ. Οι Δανοί μπήκαν στο ματς παίζοντας πιεστικά, με τον Τούντορ να είναι όρθιος και να δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του, που δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα στο ξεκίνημα. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε την πρώτη του φάση στο 8΄, όταν ο Βίτορ πήρε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, δίχως όμως να απειλήσει ιδιαίτερα, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Το παιχνίδι είχε και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 19΄ ο ΠΑΟΚ εκδήλωσε επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Ροντρίγκες να κάνει την κούρσα από τα δεξιά, να δίνει την πάσα στον Μυστακίδη κι εκείνος στον Κουλούρη, όμως το τελείωμα της φάσης να μην είναι καλό, με το σουτ του νεαρού επιθετικού να μπλοκάρεται εύκολα από τον Ρένοου.

Άνοιξε το σκορ ο Κόστα, ισοφάριση από λάθος Γλύκου

Στο 21' ο Ρικάρντο Κόστα έστειλε τη μπάλα στα δύχτια με ωραία κεφαλιά, έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Μπρόντμπι. Ο Πορτογάλος έδωσε έτσι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με ένα όμορφο γκολ. Ωστόσο, λίγα λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση της Μπρόντμπι από ένα λάθος του Γλύκου. Μετά από ασταθή έξοδο σε σέντρα από κόρνερ, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως απέκρουσε το αρχικό πλασέ από κοντά. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια της φάσης, ο Ρασάνι πήρε το «ριμπάουντ» κι έστειλε τη μπάλα στα δύχτια για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο

Μετά τα δύο γκολ στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης. Το ματς συνέχισε να έχει κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, όμως η αρχική πίεση των γηπεδούχων υποχώρησε και ο Δικέφαλος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 40΄ ο Κίτσιου έπιασε ένα μακρινό σουτ στέλνοντας τη μπάλα μακριά από την εστία. Στο 41΄ ο Κουλούρης έκανε ωραία ατομική ενέργεια μπαίνοντας στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν απείλησε, περνώντας αρκετά μέτρα άουτ.

Μπήκε καλύτερα ο ΠΑΟΚ, ισορρόπησε γρήγορα η Μπρόντμπι

Στο 48΄ ο Κουλούρης λίγο έλειψε να κάνει το 1-2, πλασάροντας με το αριστερό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρένοου. Στο 54΄  ο Ροντρίγκες έκανε ωραίες προσποιήσεις μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, όμως το σουτ του δεν ήταν καλό και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Ρένοου. Η Μπρόντμπι ισορρόπησε μετά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 58΄ ο Τζαβέλλας πρόλαβε ένα παράλληλο γύρισμα του Νέργκαρντ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Δανοί προσπάθησαν να πιέσουν τον ΠΑΟΚ για να πάρουν το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις.  Στο 74΄ ο Λάρσον λίγο έλειψε να σκοράρει με μία έξυπνη σέντρα σουτ, όμως ο Κίτσιου απομάκρυνε.

Έπεσε ο ρυθμός

Ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε όσο περνούσε η ώρα με τις αλλαγές των δύο προπονητών να επηρεάζουν. Στο σημείο που έγινε η αλλαγή του Μακ άλλαξε ο σχηματισμός του ΠΑΟΚ σε 4-3-3. Ο Κίτσιου πήγε δεξί μπακ και ο Μακ μπροστά στο δεξί άκρο με τον Ροντρίγκες αριστερά και τον  Κουλούρη σέντερ φορ. Με την είσοδο του Δεληγιαννίδη, ο Μακ πήγε στη θέση του σέντερ φορ και ο πιτσιρικάς δεξί εξτρέμ. Οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια σπουδαία ευκαιρία από κει και έπειτα με το 1-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ   3-0

Όλα κρίθηκαν από νωρίς. Αν υπήρχε η σκέψη ότι ο Ατρόμητος μπορούσε να ανατρέψει τα προγνωστικά και να αποκλείσει την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαράτσογλου», αυτή μπήκε στο... περιθώριο μόλις στο 7ο λεπτό, όταν δηλαδή ο Φερναντάο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα. Εφιαλτικό σενάριο για τους Περιστεριώτες, που πλέον κυνηγούσαν δυο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν να το πιστεύουν. Η εμφάνισή τους ήταν κακή, δεν πάλεψαν, δεν διεκδίκησαν όσες ελπίδες της αναλογούσαν και είδαν την ευρωπαϊκή πορεία τους να τερματίζεται. Αποκλείστηκαν από έναν αντίπαλο που κοστίζει πολλές δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, ενώ οι «βάσεις» είχαν μπει από το πρώτο ματς, με την διαιτησία να βάζει το χεράκι της και να βγάζει τα μάτια της ελληνικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερκίν στο 59' έκανε το 2-0 με την... αγαστή συνεργασία του (κακού) Γκορμπούνοφ, ενώ στο 78' ο Φερναντάο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της Φενέρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Οι Τούρκοι πέρασαν στους ομίλους του Europa League, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να μην απειληθούν και να πάρουν άνετα το «εισιτήριο» της πρόκρισης.